organizacja logistyki

Prowadząc przedsiębiorstwo, niezależnie od branży, ważna jest dobra organizacja. Logistyka organizacyjna ma na celu usprawnienie wszystkich stosowanych systemów i płynny przepływ informacji między pracownikami, a także kontrahentami. Nie inaczej jest w transporcie. Żeby współpraca przebiegała bez problemów, ważna jest kontrola podejmowanych działań, np. w zakresie realizacji danej trasy. Bardzo często w grę wchodzi przewóz wysoko wartościowych towarów, dlatego kładziony jest bardzo duży nacisk na monitorowanie procesów transportu oraz wszystkich kroków, jakie są podejmowane przez firmę.

W artykule znajdziesz:

  1. Rola logistyki organizacyjnej
  2. Automatyzacja procesów logistycznych
  3. Zasada 7R w zarządzaniu procesami logistycznymi
  4. Systemy organizacji procesów logistycznych

Rola logistyki organizacyjnej

Dla przedsiębiorstw branży transportowej ważna jest przede wszystkim optymalizacja kosztów floty. To właśnie dobra organizacja procesów logistycznych wpływa na to, że firma nie przekracza zakładanych nakładów pieniężnych. Podczas transportu można natknąć się na wiele czynników, które go opóźnią, a co za tym idzie, narażają na poniesienie dodatkowych, nieprzewidzianych kosztów. Coraz więcej działalności decyduje się na automatyzację procesów logistycznych. Co dokładnie kryje się za tym pojęciem?

Automatyzacja procesów logistycznych

Wiele firm w obecnych czasach wprowadza nowe oprogramowania, które pomagają przy organizacji pracy. Integrują się one z systemami, z jakich korzystają pracownicy, a zarazem ułatwiają i przyspieszają pracę. W branży transportowej ważne jest uporządkowanie wszystkich obowiązków, a także kontrola podejmowanych działań. Wdrażane systemy mają na celu usprawnienie zarządzania przedsiębiorstwem i pozwalają na skrócenie czasu trwania danego procesu logistycznego i czynności z nim związanych. To wszystko wpływa na szybszą i efektywną obsługę klienta, a także zminimalizowanie występowania błędów. Dodatkowo pracownicy mają większy komfort pracy, co przekłada się na ich wydajność.

Zasada 7R w zarządzaniu procesami logistycznymi

Zasada 7R (z jęz. angielskiego 7 right), u nas nazywana 7W (7 wymogów), koncentruje się na organizacji każdego procesu logistycznego, która wpływa na jego optymalizację. Co obejmuje ta reguła?

  • Właściwy produkt (Right product): przedsiębiorstwo musi być zaopatrzone we wszystkie oferowane przez siebie usługi lub produkty.
  • Właściwa ilość (Right quantity): magazyny powinny mieć na stanie wystarczającą ilość asortymentu i opakowań tak, żeby nie zabrakło go podczas składania zamówień przez klientów.
  • Właściwy stan (Right condition): każdy wysyłany do klienta produkt musi być dokładnie sprawdzony w celu zweryfikowania ewentualnych uszkodzeń czy wad.
  • Właściwe miejsce (Right place): podczas realizacji każdy transport musi być monitorowany od załadunku aż do miejsca przeznaczenia. Adres odbiorcy musi zostać dokładnie zweryfikowany, żeby uniknąć dostarczenia ładunku do złego magazynu.
  • Właściwy czas (Right time): przy przyjmowaniu zamówienia ustalany jest przewidywany czas dostawy, który wpisany jest również na zleceniu dla przewoźnika. Przekroczenie tego terminu wiąże się z problemami nie tylko w postaci obciążeń za opóźnienie, ale również może opóźnić rozładowanie towaru ze względu na brak wolnych slotów.
  • Właściwy konsument (Right customer): często zdarza się, że pod jednym adresem jest kilka magazynów, a każdy z nich należy do innej firmy. Ważne jest dokładne przekazanie nazwy miejsca rozładunku, żeby uniknąć oddania towaru złemu odbiorcy.
  • Właściwy koszt (Right cost): cena każdego produktu musi być konkurencyjna, a narzucona marża powinna generować zysk dla firmy.

Systemy organizacji procesów logistycznych

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wprowadzenie automatyzacji procesów logistycznych. Zdecydowanie ułatwia i usprawnia ona działanie nie tylko poszczególnych działów, ale całej firmy. Wdrożenie nowych systemów, które są kompatybilne z różnymi oprogramowaniami, wpłynie również na współpracę z kontrahentami. Wyższa jakość produktów i usług zawsze przekłada się na lepszy kontakt oraz zaufanie ze strony klienta. System do zarządzania transportem od Softrans zapewni płynną pracę i zminimalizuje prawdopodobieństwo występowania błędów.

`

SOFTRANS- sprawny i skuteczny system zarządzania transportem i pracą maszyn w Twojej firmie