tms system zarządzania transportem

Prowadząc firmę transportową, trzeba mieć na uwadze, że wszystkie auta wyjeżdżające w trasę powinny być pod stałą kontrolą. Tygodniowo kierowcy wykonują czasami po kilka tysięcy kilometrów, obsługując tym samym zakontraktowanych lub też spotowych klientów. Podejmując się przewozu towarów o różnej wartości, ważny jest stały monitoring floty pojazdów, który pozwala na bezpieczne dostarczenie ich do kontrahentów.

W artykule znajdziesz:

  1. Czym jest TMS?
  2. Zalety posiadania systemów zarządzania transportem
  3. Jeden program i wiele oszczędności
  4. Wyzwania związane z wdrożeniami
  5. Systemy TMS

Czym jest TMS?

TMS (z języka angielskiego Transport Management System) pomaga w codziennej organizacji i kontroli łańcucha dostaw. Integruje zadania dla zespołu w jednym miejscu i pozwala na bieżący dostęp do potrzebnych informacji. Spedytorzy mogą wystawiać dzięki nim zlecenia, przyporządkowywać je do konkretnego auta i kierowcy. System TMS posiada też opcję wklejania mapki oraz zliczania kilometrów tak, żeby trasa była optymalna. Do programu mogą mieć dostęp również pracownicy działu księgowości, bo dzięki zawartym w nim danym, bez problemu automatycznie wystawią fakturę zarówno dla klienta, jak i przewoźnika.

Zalety posiadania systemów zarządzania transportem

Organizacja floty i nie tylko w firmie transportowej powinna być zawsze na jak najwyższym poziomie. Nie tylko pozytywnie wpływa to na wydajność pracowników, ale również przekłada się na bezproblemowe wykonywanie zlecanych przewozów oraz dokumentacji. Kontrola nad wykonywanymi obowiązkami budują pozytywny wizerunek firmy, a za tym idzie zaufanie klientów. Każde przedsiębiorstwo zaopatrzone w systemy TMS do zarządzania transportem ma gwarancję pełnej kontroli nad łańcuchem dostaw. Dla tych działalności, które posiadają swoje auta, dużą zaletą z posiadania takich programów jest optymalizacja tras, co z kolei wpływa na zminimalizowanie kosztów paliwa w skali miesiąca. Na ten aspekt najczęściej zwraca się uwagę w obecnych czasach, gdy jego ceny są bardzo niestabilne.

Jeden program i wiele oszczędności

Poza oczywistymi korzyściami, które zostały wymienione powyżej, warto wspomnieć o oszczędnościach jakie zyskuje się na posiadaniu systemu do obsługi transportu TMS. Przy jednym programie, który integruje kilka funkcji, obowiązuje jedna, stała opłata przez okres umowy. Dodatkowo mając pod regularną kontrolą każdą zleconą trasę, można zabezpieczyć się przed opóźnieniami, a w gorszych przypadkach nawet przed obciążeniami i karami umownymi. To wszystko, wliczając wyżej wspomniane niższe koszty paliwa, składa się na generalną oszczędność przedsiębiorstwa, posiadając tylko jeden system kontroli transportu.

Wyzwania związane z wdrożeniami

Przede wszystkim warto wspomnieć, że wdrożenie systemu TMS jest złożonym procesem. Rozpoczyna się od rozmowy i nakreślenia wymagań oraz potrzeb przedsiębiorstwa. Na tej podstawie zleceniobiorca buduje program, a następnie wdraża go do urządzeń firmowych. Dostosowuje wszystkie funkcje do oczekiwań klienta. Później wszyscy pracownicy są szkoleni ze wszystkich opcji, które daje oprogramowanie. Po tym etapie następują ostatnie poprawki i finalne uruchomienie systemu. Przez cały okres korzystania z niego, firma ma kontakt z obsługą w razie pytań lub ewentualnych usterek, a jednocześnie jest on stale ulepszany.

Systemy TMS

Sumując wszystkie informacje, można być pewnym zdania, że wprowadzenie systemu zarządzania transportem jest bardzo korzystnym posunięciem. Poza oszczędnościami, jakie pozwala osiągnąć, ułatwia też pracę całemu zespołowi, a także usprawnia działanie firmy. Dzięki szkoleniom i stałej możliwości kontaktu każdy pracownik będzie mógł płynnie korzystać z programu i wszystkich funkcji, jakie oferuje.

`

SOFTRANS- sprawny i skuteczny system zarządzania transportem i pracą maszyn w Twojej firmie