Efektywne zarządzanie przepływem towarów i wymianą informacji jest podstawą sprawnego funkcjonowania każdej firmy i skutecznej realizacji celów biznesowych. Nowoczesne systemy logistyczne w przedsiębiorstwie znacznie usprawniają komunikację między wszystkimi działami i zapewniają pełną kontrolę nad procesami zachodzącymi w strefie magazynowej. W rezultacie umożliwiają koordynację zadań na każdym etapie: od przewiezienia produktu na halę, aż po dostarczenie go klientowi. Czym są systemy logistyczne i jakie są ich rodzaje? Które z nich są szczególnie warte wdrożenia w firmie? Zapraszamy do dzisiejszego wpisu!
W artykule znajdziesz:
- Czym dokładnie jest system logistyczny?
- Jakie wyróżniamy rodzaje systemów logistycznych?
- Jakie systemy logistyczne sprawdzają się w przedsiębiorstwach?
- Systemy logistyczne w transporcie - nowoczesne rozwiązania dla firm
Czym dokładnie jest system logistyczny?
Mianem systemu logistycznego określa się skomplikowaną strukturę organizacyjną odpowiadającą za zawiadywanie najistotniejszymi procesami i działaniami zachodzącymi w danej firmie. Składa się on z kilku podzespołów i obejmuje swoim zasięgiem wszystkie aspekty zarządzania towarami i informacją: od szczegółowego planowania, przez kontrolę, aż po realizację i monitorowanie, a także raportowanie m.in. w celach optymalizacyjnych. System logistyczny stosowany w przedsiębiorstwie gwarantuje błyskawiczną komunikację i prawidłowy przepływ produktów od chwili powstania, aż do przekazania ich ostatecznemu odbiorcy. Sprawia, że poszczególne ładunki i dane docierają do celu z zachowaniem wyznaczonego terminu, a także w odpowiednim miejscu i w nienaruszonym stanie. Dzięki temu pozwala na znaczące obniżenie kosztów związanych z realizacją zadań oraz poprawę wydajności i skuteczności łańcucha logistycznego.
System logistyki przedsiębiorstwa opiera się na wykorzystywaniu zaawansowanych metod kierowania, innowacyjnych technologii informatycznych i zróżnicowanych ciągów komunikacyjnych. Pozwala to na skuteczne dostosowanie działań i procesów do oczekiwań i potrzeb konsumentów oraz realiów rynku w danej branży. Łańcuch dostaw składa się z wielu elementów, do których zaliczamy m.in. dostawców, pochodzenie towarów, obieg produktów wewnątrz firmy, dystrybucję, transportowanie, magazynowanie i obsługę zamówień. W wielu źródłach i opracowaniach dotyczących systemów logistycznych przedsiębiorstw uwzględnia się także niezbędną infrastrukturę. W jej zakres wchodzą budynki, drogi wewnętrzne, a także sprzęt umożliwiający realizację procesów i działań, czyli wszystkie urządzenia i maszyny obsługiwane w hali magazynowej.
Jakie wyróżniamy rodzaje systemów logistycznych?
Wyróżniamy kilka, głównych rodzajów systemów logistycznych stanowiących nieodłączną część funkcjonowania współczesnej firmy. Każdy system cechuje się odmienną specyfiką i przeznaczeniem, co pozwala dobrać najlepsze rozwiązanie z uwzględnieniem otoczenia biznesowego, programu działalności i struktury danego przedsiębiorstwa. Warto wskazać tutaj system logistyki wewnętrznej, który odpowiada za zarządzanie przepływem materiałów i produktów w granicach pojedynczej organizacji. Jego elementami są składowanie, transport towarów w obrębie jednostki, zawiadywanie zasobami i planistyka produkcji. Głównym zadaniem tego systemu jest doskonalenie działań i procesów zachodzących wewnątrz struktury firmy, w celu poprawy ich efektywności, wzrostu wydajności i obniżenia kosztów operacyjnych.
Natomiast wszystkimi aspektami obejmującymi przepływ produktów między odbiorcami: dostawcami, producentami, pośrednikami i konsumentami, zawiadują systemy logistyki zewnętrznej. Do ich zadań należą koordynacja w łańcuchu dostaw, transport zagraniczny, czynności spedycyjne i kompleksowa obsługa celna. Dzięki temu gwarantują skuteczny przepływ towarów między wszystkimi podmiotami w danym łańcuchu logistycznym. Funkcje logistyki wewnętrznej i zewnętrznej łączy zintegrowany system logistyczny. To całościowe rozwiązanie obejmujące wszystkie działania i procesy zachodzące w łańcuchu dostaw, co przekłada się na efektywną komunikację między poszczególnymi działami oraz między przedsiębiorstwem a jej partnerami strategicznymi. W rezultacie jego stosowanie skutkuje kompleksową poprawą funkcjonowania firmy we wszystkich częściach tworzących system.
W licznych opracowaniach znajdziemy także inne typy systemów, które pogrupowano według określonych kryteriów. Przykładowo, funkcjonalny system logistyczny odpowiada za wszystkie aspekty związane z obsługą i finalizacją zamówień, pracami magazynowymi, przygotowywaniem opakowań, a także transportem. Natomiast łańcuch fazowy obejmuje logistykę wewnątrz struktury, m.in. dystrybucję, produkcję i zaopatrzenie.
Jakie systemy logistyczne sprawdzają się w przedsiębiorstwach?
Jaki jest najlepszy system logistyczny dla przedsiębiorstwa? Większość firm korzysta z co najmniej kilku rozwiązań, z których kilka cieszy się szczególnym uznaniem wśród przedsiębiorców. Prezentujemy najpopularniejsze systemy leżące u fundamentów operacyjnych nowoczesnej i konkurencyjnej działalności gospodarczej.
System WMS
WMS to skrót od warehouse management software oznaczający system zarządzania magazynem. Jest on innowacyjnym oprogramowaniem umożliwiającym efektywną obsługę składowanych ładunków i monitorowanie prac w centrum dystrybucji. To jeden z najczęściej wybieranych systemów IT w logistyce magazynowej. Jego celem jest zarządzanie produktami i materiałami od dostarczenia ich na teren magazynu, aż do momentu opuszczenia hali. System WMS obejmuje wszystkie działania w zakresie kierowania przyjęciami magazynowymi, bieżącej kontroli ilości towaru na stanie, zaopatrzenia, a także pobierania i pakowania ładunków wraz z ich końcową wysyłką do klienta. Jego stosowanie przyczynia się m.in. do ograniczenia ilości odpadów na hali, lepszego wglądu w zapasy w czasie rzeczywistym i poprawy relacji z dostawcami i konsumentami.
System CMMS
System CMMS (computerised maintenance management system) to skomputeryzowany system do spraw utrzymania ruchu. Odpowiada głównie za obsługę awarii, przeprowadzanie przeglądów oraz dokumentowanie pracy maszyn i urządzeń na hali. To jeden z najpopularniejszych systemów logistycznych przedsiębiorstw produkcyjnych. Pozwala on na zorganizowane planowanie, koordynowanie i śledzenie działań na rzecz utrzymania infrastruktury w środowisku produkcji, m.in. maszyn, urządzeń i pojazdów. Jego głównym celem jest skuteczne pozyskiwanie, przetwarzanie i gromadzenie informacji dotyczących stanu technicznego wykorzystywanego sprzętu, pojawiających się awarii, prac serwisowych i konserwacyjnych oraz inwentaryzacji. System przypomina m.in. o nadchodzących naprawach i ułatwia dostęp do części zamiennych znajdujących się na stanie magazynu.
System YMS
Do najpopularniejszych systemów informatycznych w logistyce należy także system YMS (yard management system), który umożliwia skuteczne zarządzanie przestrzenią składowania. Jego działanie obejmuje monitorowanie oraz kontrolę ruchu pieszego i samochodowego, w tym osób odpowiedzialnych za kontakt z ładunkiem. Ten precyzyjny logistyczny system informacyjny zapisuje dane odwiedzającego, czas wizyty oraz cel jego pobytu w danej strefie. Oprogramowanie rejestruje również miejsca, w których przebywał wizytujący, umożliwiając skuteczne zawiadywanie procesami logistycznymi na terenie całego zakładu. Dzięki prowadzeniu szczegółowej ewidencji oraz kontroli osób i pojazdów, ułatwia zlokalizowanie tzw. wąskiego gardła, czyli miejsca krytycznego obniżającego wydajność systemu.
System TMS
Ostatnim z czterech najchętniej wykorzystywanych systemów informacyjnych IT w logistyce jest TMS. To nowoczesna platforma wspierająca procesy planowania, koordynowania i usprawniania przepływu towarów do odbiorców lub pośredników. Obsługuje zarówno ruch przychodzący, jak i wychodzący, gwarantując przy tym zgodność wysyłanego produktu z odpowiadającą mu dokumentacją. TMS bardzo często wchodzi w skład zorganizowanego systemu zarządzania łańcuchem dostaw, czyli SCM. Jego najważniejszym celem jest umożliwienie efektywnego zawiadywania transportem, zapewniając dostęp do poszczególnych operacji, a także danych i dokumentów w zakresie zgodności handlowej towarów. Jego zastosowanie w firmie szybko przekłada się na usprawnienie dostaw ładunków i produktów do odbiorców z zachowaniem wyznaczonych terminów.
Systemy logistyczne w transporcie - nowoczesne rozwiązania dla firm
Nowoczesny system logistyczny to nieocenione wsparcie dla firm, które gwarantuje wiele korzyści zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów. Pozwala na skuteczną optymalizację kosztów operacyjnych, zwiększenie efektywności działań, a także zapewnia przejrzystość i kontrolę na każdym etapie realizowanego zamówienia. Systemy logistyczne w transporcie znacznie usprawniają komunikację między poszczególnymi działami i gwarantują prawidłowy przepływ towarów i materiałów, zapobiegając błędom i przyspieszając poszczególne procesy. Implementacja innowacyjnych rozwiązań systemowych szybko przekłada się na większe zadowolenie konsumentów i wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa na współczesnym rynku.